МДСВ

Макулна Дегенерация Свързана с Възрастта

Какво е МДСВ?

Найчестата причина за увреждане на зрението с възрастта е така наречената Макулна дегенерация свързана с възрастта (МДСВ). Макулната дегенерация свързана с възрастта е най-честата причина за тежка, невъзвратима загуба на зрение сред хората над 60 години в развитите страни.

МДСВ е заболяване на ретината, при което способността да се вижда в центъра на зрителното поле е частично или напълно загубена.

Макула лутеа (Жълто тяло) е частта от ретината, която се намира в централната област на ретината и е частта от ретината, отговорна за остротата на зрение. Реалните образи, които виждаме автоматично се възприемат именно от макулата. Ето защо увреждането на макулата води до нарушение на централното зрение.

Честотата на заболяването се покачва с възрастта. Смята се, че около 25% от хората над 60 годишна възраст, страдат от това заболяване. А експертите прогнозират по-нататъшно увеличение, поради по-дългата продължителност на живота.

Има две форми на МДСВ: суха и влажна

Сухата форма на МДСВ е значително по-често срещаната форма. Знае се, че приблизително 90% от всички пациенти страдат от суха форма на МДСВ.

Принципно, тя е по-лека форма на протичане на МДСВ. Започва най-често незабележимо с единични отлагания (друзи) в ретината. С развитие на заболяването отлаганията се уголемяват и увеличават на брой. При по-голямата част от хората болестта се манифестира с все по-голямо нарушение в зрението, с характерната централна загуба на зрение.

Характерно за сухата форма на МДСВ е бавното развитие в годините и много често дори засегнатите хора не забелязват началото на болестта. Тази форма на МДСВ причинява трайно и тежко увреждане на зрението и съществува реален риск от преминаване във влажна форма, която е много по-агресивна в развитието си.

Влажна форма на МДСВ се развива значително по-рядко – при около 10% от пациентите, но в замяна на това е много по-агресивна и може за кратко да доведе до значително влошаване на зрението. Характерното за нея е прорастването на нови кръвоносни съдове в ретината. Кръвоносните съдове врастват в ретината и стават крехки и пропускливи, могат да нарушат целостта си, което довежда до кръвоизливи в областта на светлинната чувствителност на ретината. Клетките на ретината се увреждат от кръвоизлива и умират, което понякога води до отлепване на ретината. В тези случай се наблюдава бързо и драматично влошаване на зрението. В резултат, на което се получават необратими вътреклетъчни увреждания в макулата и настъпва частична или пълна загуба на зрението. Има специални лекарства и терапии за влажната форма на МДСВ, които забавят хода и намаляват настъпилото увреждане, но не могат да го излекуват напълно.


Риск от МДСВ

С годините ретината ни старее, именно това е основната причина макулната дегенерация да се определя по-скоро като възрастова болест, затова се среща предимно при хора над 60 години. Рискът от развитие на болестта е значително по-голям при хората от бялата раса. Освен това, делът на засегнатите жени е два пъти по-голям от този на мъжете, както и при светлия цвят на очите, или при твърде много UV светлина. Пушачите са шест пъти по-уязвими. Важно е да се наблюдават и хората със съдови заболявания и захарен диабет, тъй като те са сред групата на най-предразположените към развитие на МДСВ.

Предотвратяване на появата и забавяне в развитието на МДСВ, за да се намали загубата на зрение при възрастните пациенти, са основните приоритети в търсенето на адекватна терапия в цял свят.

За правилното си функциониране макулата се нуждае от химически вещества като витамини, микроелементи и растителни пигменти, които са пряко следствие на хранителния режим и не могат произведени от човешкия организъм, без да бъдат внесени с храната отвън.