Глаукома

ГЛАУКОМА – „ТИХИЯТ КРАДЕЦ НА ЗРЕНИЕ“

Глаукомата е типичен пример за заболяване на зрителния нерв, който предавайки визуалната информация от окото към мозъка всъщност ни позволява да виждаме.
Глаукомата е сериозно заболяване, което без лечение може да доведе до значителна загуба на зрение и до необратима слепота, вследствие на прогресивния процес на клетъчна смърт на нервните клетки и увреждане на зрителния нерв.
Глаукомата е и социално значимо заболяване, защото засяга между 0,5% и 1% от населението в света и около 2% от населението над 40 годишна възраст развива глаукома. Тенденцията е за непркъснато увеличение на страдащите от глаукома в световен мащаб.
Какво причинява Глаукома
Глаукомата е термин, който описва група мултифакторни очни нарушения, които се обединяват от характеристиката на увреждане на зрителния нерв, дължащо се на повишено вътреочно налягане.
Преди се смяташе, че повишеното вътреочно налягане е главната причина за увреждане на зрителния нерв, но сега знаем, че дори хора с „нормално“ налягане могат да загубят зрение поради глаукома – така наречената “глаукома на нормалното налягане“. Вероятно има и други причини за увреждането на зрителния нерв, но колкото по-високо е вътреочното налягане, толкова по-значително се уврежда и зрителния нерв.

Повечето пациенти разбират , че страдат от глаукома, когато зрението е намалено с около 40%, а загубата на зрение при глаукома е необратима.
Проблемът е, че промените в зрението настъпват постепенно, защото увреждането на зрителния нерв е бавно. Болният успява да се приспособи към тях и когато той долови загуба в зрителното поле, то заболяването е вече в напреднал стадий. Това прави глаукомата коварна болест и затова често е наричана „тихият крадец на зрение“.
Важно е да се знае, че глаукомата не е присъда защото: ключът към справянето с болестта е в своевременното поставяне на диагнозата, правилното лечение и регулярни очни прегледи.

Ранното откриване и съвременното лечение могат да запазят зрението ни.