Сухи очи
СУХИ ОЧИ. ЗАЧЕРВЕНИ ОЧИ.
Сухите очи могат да станат забележими по различни начини: Очите могат да парят, сърбят или сълзят. Те също могат да бъдат зачервени, раздразнени или може да чувствате, че имате чуждо тяло в окото. Тази клинична картина се нарича “сухи очи“.
Много фактори могат да доведат до това състояние: работа на компютърен екран, престой в климатизирани помещения, излагане на прах, цигарен дим, лекарства, заболявания и алергии, нарушен състав на слъзния филм, хормонални промени или носене на контактни лещи.
Липсва не слъзна течност, а мазнини
Слъзният филм защитава и смазва повърхността на окото. Състои се от 3 слоя: слуз, вода и мазнини.
Тънкият слой слуз лежи директно върху роговицата. Той гарантира, че слъзният филм прилепва равномерно към повърхността на окото. Ако чужди тела попаднат в окото, това може да ги обвие и да ги направи безвредни.
Следващият слой над него е по-дебелият, воден слой от сълзи. Той съставлява най-голямата част от слъзната течност, съдържа хиалуронова киселина за свързване на водата и допълнителни хранителни вещества за снабдяване на роговицата.
Тънкият филм от мазнини – липидният слой, образува края навън. Това стабилизира слъзния филм и предотвратява изпаряването му.
Ако тези слоеве са нарушени, слъзният филм не може да се задържи стабилен и се разкъсва. Водистият слой се изпарява и се развиват симптомите на “сухи очи“.
Може ли и сухите очи да сълзят?
Терминът “сухи очи” понякога е подвеждащ, защото понякога очите се чувстват сухи но сълзят обилно в същото време. Това обаче е логична реакция на окото: ако роговицата не е снабдена с достатъчно влага, клепачите се трият в чувствителната повърхност на окото като шкурка. Следователно слъзните жлези произвеждат повече сълзи, за да компенсират липсата на влага. Ако се получи твърде много слъзна течност, излишъкът ще изтече от ръба на клепача.
Всъщност много малко – само осем процента от всички пациенти – имат реална липса на слъзна течност. В повечето случаи стабилизиращият слой мазнини, който образува най-външния слой на слъзния филм, просто липсва.
Укрепване на липидния слой
Проучванията показват, че липидният слой е нарушен при много пациенти. Липидите се произвеждат в мейбомиевите жлези (разположени в клепачите). Ако те не произвеждат достатъчно мазнини или отворите на жлезите са запушени, недостатъчно количество мазнини може да бъде освободено в слъзния филм и той се разкъсва.
Това означава, че слъзните жлези произвеждат достатъчно слъзна течност в тези случаи, но при нарушен липиден слой твърде много от тази течност се изпарява. Обикновените смазващи продукти за заместване на сълзи не могат да решат този проблем. Много по-разумно е да се укрепи наранения липиден слой в слъзния филм с препарати, съдържащи фосфолипиди (липозоми) и хиалуронова киселина. Липозомите са идеална носеща система, която да достави активните съставки там, където са необходими.
Защо липозомите са толкова добри?
Липозомите са микроскопично малки кухи сфери, чиято външна обвивка се състои от фосфолипиди. Вътрешността им е изпълнена с водниста течност, в която са разтворени активните съставки, като хиалуронова киселина. Козметиката използва специалните свойства на липозомите, защото те проникват през кожната бариера в по-дълбоките слоеве.
Този принцип работи и с фармацевтичните продукти за очи. Тук можете също да се възползвате от факта, че липозомите – като липидния слой на слъзния филм – така или иначе се състоят от фосфолипиди. Това, както и добавената хиалуронова киселина за овлажняване на повърхността на роговицата бързо облекчават неприятните симптоми на сухота в очите.
В зависимост от вида и интензивността на симптомите, Фармаселект предлага различни очни продукти за облекчаване на симптомите Ви.