Увеити

Възпаление на средната част на окото в предния сегмент

Преден Увеит

Увеята е пигментната средна съдова обвивка на окото. Тя се състои се от 3 части: ириса (цветната част на окото), цилиарно тяло (разположено зад ириса) и хороидея (тъкан богата на съдове и лежаща под ретината). Увеит е всяко възпалително заболяване на окото, което засяга увеята. Преден Увеит е огнището на възпаление в предната част на окото и засяга ириса и/или цилиарното тяло. Един преден Увеит може да започне остро, но може да започне и постепенно и оплакванията да се появят впоследствие.

Какви са важните сигнали, на които трябва да се обърне внимание?
Силно зачервяване на очите, пронизваща болка, повишено сълзене, повишена чувствителност към светлина и замъглено зрение.

Какви са причините?
Откриването на причината за Увеита може да бъде доста трудно и нерядко остава неизвестна. Проучванията показват, че Увеитът има токсично-алергичен (бактериални,вирусни, гъбични или паразитни инфекции) или имунен произход (ревматични или автоимунни заболявания). По-честите форми на Увеит са при автоимунните заболявания. Това означава, че имунната система не функционира пълноценно. Обикновено имунната система се бори с причинителите на инфекции, като вируси и бактерии, но в случай на автоимунно заболяване и Увеит, който понякога го придружава, тя атакува собствената тъкан на тялото – в този случай окото. Често Увеитът има тенденция да повтаря след един светъл период (период без оплаквания), тогава той се нарича хроничен рецидивиращ (повтарящ се) преден Увеит. Процесът на хронифициране се развива постепенно и нетипично и почти без болка, дори без обичайните оплаквания, а само с: нарушено зрение,виждане на петна/сенки, понякога умерено зачервяване и/или болка.

Какво можем да направим сами?
• Да посещаваме редовно нашия очен лекар
• Да изпълняваме стриктно лекарските препоръки

Куркумин има положително влияние върху естествените защитни механизми на очите.
Куркуминът е жълто-оранжев прах, изолиран от корените на растението Куркума (Tumeric Curcuma longa) в далечната 1815г.
Растението принадлежи към семейството на джинджифила и се използва в традиционната индийска аюрведа от хиляди години.
Интересът към Куркумата нарасна рязко в цяла Европа през последните десетилетия. Това се дължи на положителните резултати от последните научни проучвания върху свойствата на Куркумин. Куркуминът е широко известен с анти-туморните, анти-оксидантни и противовъзпалителни свойства и се използва с успех като допълнително алтернативно средство. Съвременни проучвания установяват, че Куркумин има положително влияние върху естествените защитни механизми на очите.
Така например, проучване 1,2 на пациенти с хроничен рецидивиращ Увеит установява, че приемането на Куркумин като допълнително алтернативно средство към комплекса на класическата фармакологична терапия може да има благоприятен ефект върху вероятността от поява на ново възпаление, след прием на Куркумин в продължение на четири до шест седмици. За да се развият противовъзпалителните свойства на Куркумина, е необходимо редовно доставяне на по-големи количества от това вещество. Същевременно хранителният режим на средния европеец днес, както и начина на обработка на храната в европейската кухня не осигуряват възможност за редовен прием на нужните количества Куркумин с храната в ежедневен порядък, нито само чрез хранителна диета. Това обуславя препоръката за допълнителен прием на Куркумин под формата на хранителна добавка, която да осигурява на организма достатъчно количество куркуминов екстракт, който да осигури положително въздействие на естествените защитни механизми на очите.

 

1 Алегри П, Мастромарино А, Нери П. Управление на хронични рецидиви на преден увеит: ефикасност на перорално лечение с фосфолипиди с куркумин. Дългосрочно проследяване. Клин Офталмол. 2010;4:1201-6.
2 Priv.-Doz. Dr. med. Carsten Heinz FEBO, Prof. Dr. med. Arnd Heiligenhaus FEBO. Увеит – едно хронично възпаление на съдовата обвивка на окото Forum Sanitas – Das informative Medizinmagazin • 4. Ausgabe 2014